BDAR
Privatumo politika
  • Klaipėdos universitetas
  • 2023 m. Gegužės 24 d.

Klaipėdos krašto metams skirta akademinė konferencija sukvietė istorikus iš trijų žemynų

Gegužės 25–27 dienomis Klaipėdoje ir Vilniuje XX amžiaus geopolitinius Europos virsmus ir regioninę istoriją tyrinėjantys mokslininkai diskutuos tarptautinėje mokslinėje konferencijoje „1923 metų Klaipėdos krašto prijungimas prie Lietuvos: jo tarptautinė reikšmė ir ilgalaikis poveikis Europos paribio mikroregionų kontekste“.

Tai – pagrindinis Klaipėdos krašto metų programoje numatytas akademinis renginys. Jį drauge su Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutu (KU BRIAI) organizuoja Kembridžo universiteto Geopolitikos centras (Jungtinė Karalystė) ir Lietuvos istorijos institutas; renginio partneriai: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija.

Pirmojoje konferencijos dalyje, kuri rytoj, ketvirtadienį, prasideda Vilniuje, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos konferencijų salėje, žinomi tarpukario diplomatinės istorijos ir tarptautinių santykių tyrinėtojai, kurių tyrimų sritis apima pietrytinį Baltijos jūros regioną, skaitys pranešimus apie Klaipėdos klausimą ir jo kontekstus tarptautiniuose santykiuose. Pranešimus šia tema pristatys Estijos, Japonijos, Jungtinės Karalystės, Kanados, Lenkijos, Lietuvos, Prancūzijos ir Vokietijos mokslo institucijų atstovai. Dalis jų Lietuvos auditorijai jau pažįstami, dalis – mūsų šalyje rengiamoje mokslinėje konferencijoje lankysis pirmąkart.

„Plenarinį pranešimą konferencijoje ketvirtadienį skaitys profesorius Brendanas Simmsas, daugelio žinomų knygų apie XVXX a. geopolitinių tvarkų kaitą Europoje autorius, vienas labiausiai cituojamų tarptautinių santykių tyrinėtojų, šiuo metu vadovaujantis Geopolitikos centrui Kembridžo universitete Jungtinėje Karalystėje“,– tituluotą renginio svečią pristato KU Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vadovas Vasilijus Safronovas.

Antrojoje konferencijos dalyje, kuri jau šeštadienį vyks Klaipėdoje, Klaipėdos universiteto auloje, bus galimybė į Klaipėdos kraštą pažvelgti panašios istorinės patirties regionų kontekste. Tai – Galicija, Šlėzvigas ir Triestas, Vilniaus kraštas, Suvalkų trikampis ir Aukštutinė Silezija. Šių Europos regionų atsiradimo istoriją, jų gyventojų tapatybės pokyčius pristatys į renginį pakviesti istorikai iš Danijos, Jungtinės Karalystės, Lenkijos ir Lietuvos. Dalis jų Lietuvoje taip pat svečiuosis pirmą kartą.

Pasak KU BRIAI vadovo, tai nėra pirmoji tarptautinė konferencija, skirta 1923-iųjų įvykiams, kurią rengia KU drauge su partneriais. Pirmasis renginys, skirtas Klaipėdos krašto prijungimui prie Lietuvos, įvyko dar 1993 m. Giruliuose. Tačiau tai pirmas tokio masto renginys, mokslinei diskusijai sukviečiantis istorikus net iš trijų žemynų.

Konferencija vyks anglų kalba be vertimo. Filmuotą ir lietuviškai subtitruotą konferencijos medžiagą organizatoriai vėliau ketina paskelbti  internete.

Renginio rėmėjai: Klaipėdos miesto savivaldybė, Lietuvos mokslo taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Konferencijos programa: https://byt.lt/w4MbQ .

Susijusios naujienos

Visos naujienos