Š. m. vasario 29 d. 17.30 val. Klaipėdos miesto savivaldybės I. Kanto viešoji biblioteka ir Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas (KU BRIAI) visuomenei pristato knygą „Kam skambino varpai? Bažnyčių ir šventorių tyrimai Lietuvoje“ (sudarytoja Raimonda Nabažaitė). Bažnyčių archeologijai skirta knyga bus pristatyta istorinėje Klaipėdos baptistų bažnyčioje (Vytauto g. 38, Klaipėdoje).
Ar dabartiniai klaipėdiečiai žino, kuriame Žemaitijos miestelyje skamba 1620-ųjų metų varpas, kabėjęs vienoje iš Klaipėdos bažnyčių ir kokiomis aplinkybėmis jis ten atsidūrė pokariu? Kokios pavardės jame išlietos ir kaip archeologija leidžia pažinti su pavardėmis susijusį kultūrinį kontekstą? Kokia Šv. Jono bažnyčios atstatymo eiga ir kodėl iki šiol mieste nematome jos bokšto? Apie tai knygos „Kam skambino varpai? Bažnyčių ir šventorių tyrimai Lietuvoje“ sudarytoja Raimonda Nabažaitė kviečia sužinoti netradicinėje vietoje – istorinėje Klaipėdos baptistų bažnyčioje, kuri pirmą kartą atveria duris kultūriniam renginiui. Vieta pasirinkta neatsitikinai. Po 1854 metų gaisro, kai sudegė daugelio konfesijų maldos namai, ji liko nepaliesta gaisro ir kurį laiką tapo prieglobsčiu kitiems tikintiesiems.
Knygoje publikuojama dešimt mokslo straipsnių, tarp jų – tekstai, pasakojantys pokariu išsaugoto Klaipėdai svarbaus 1620 metų varpo istoriją, pristatantys Šv. Jono bažnyčios Klaipėdoje atstatymo eigą ir kitus svarbius istorinius ir kultūrologinius faktus.
Knygos pristatyme dalyvaus Lietuvos tyrinėtojai, skirtingais rakursais apžvelgiantys kitus Lietuvos bažnyčių ir šventorių tyrimams skirtus atvejus. Archeologai, istorikai, antropologai pristatys, kaip kinta bažnyčių, palaidojimų vietos ir laidosena, kaip artefaktų tyrimai praplečia mūsų žinias apie skirtingų konfesijų raišką.
Renginį moderuos dr. Arūnas Baublys, Lietuvos evangelikų bažnyčių istorijos, evangelikų teologijos, Klaipėdos krašto kultūros paveldo tyrinėtojas.
Dalyvauja autoriai:
Dr. Raimonda Nabažaitė, archeologė, KU BRIAI mokslo darbuotoja;
Rūta Brindzaitė, bioarcheologė, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto doktorantė;
Valdas Steponaitis, archeologas, Lietuvos nacionalinio muziejaus muziejininkas;
Dr. Irma Kaplūnaitė, archeologė, Lietuvos istorijos instituto mokslo darbuotoja;
Dr. Rytis Jonaitis, archeologas, Lietuvos istorijos instituto mokslo darbuotojas;
Doc. dr. Marius Ščavinskas, istorikas, KU BRIAI vyresnysis mokslo darbuotojas.
Povilas Šverebas, istorikas, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto Taikomųjų kultūros paveldo tyrimų ir konservavimo centro mokslo darbuotojas.
Dr. Mindaugas Bertašius, archeologas, Kauno technologijos universiteto docentas.
Plačiau apie „Archaeologia urbana“ seriją. 2022 metais KU BRIAI pradėjo rengti knygų seriją „Archaeologia urbana“. Joje spausdinami mokslo darbai ir kita informacija, susijusi su miestų archeologija, viduramžių ir ankstyvųjų naujųjų laikų materialine kultūra. II tomas „Kam skambino varpai? Bažnyčių ir šventorių tyrimai Lietuvoje“ skirtas bažnyčių ir šventorių tyrimams.
Daugiau apie knygą „Kam skambino varpai? Bažnyčių ir šventorių tyrimai Lietuvoje“. Sudarytoja Raimonda Nabažaitė. Išleido Klaipėdos universiteto leidykla. Knygos dailininkė ir maketuotoja Jolanta Mažeikaitė, redaktoriai: Romualda Nikžentaitienė, Joseph Everatt, vertėjas į anglų kalbą Virginijus Mikalauskas, spausdino „Books Factory“. Knyga dalyvauja šiemečiame konkurse „Klaipėdos knyga 2023“.
Knygos pristatymo renginį organizuoja Klaipėdos miesto savivaldybės I. Kanto viešoji biblioteka, Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas.
Vakaro metu skambės Klaipėdos krašto dainos, kurias atliks Gabija Kochanskaitė (vokalas, fleita) ir Robertas Zhimantas (gitara).