Lietuvių išeivijos veikėjas, bibliofilas, medicinos mokslų daktaras Kazys Pemkus gimė 1920 m. birželio 24 d. Rukų km., Mosėdžio valsčiuje. 1940 m. baigė Skuodo gimnaziją, kurioje garsėjo kaip aktyvus ateitininkas. VDU, Vilniaus ir Tiubingeno universitetuose studijavo mediciną. Medicinos daktaro laipsnį gavo 1950 m.
1946 – 1948 m. buvo studentų ateitininkų korporacijos “Gaja” pirmininku, 1952-1956 m. – lietuvių darbo kuopų prie JAV armijos gydytoju. Tuo pat metu Heidelbergo universitete studijavo socialinę mediciną, psichologiją ir sociologiją. 1956 m. išvyko į JAV.
Nuo 1957 iki 1961 m. K. Pemkus buvo gydytojų korporacijos “Gaja” pirmininku, 1961 – 64 m. redagavo “Gajos aidą”, 1974 – 76 m. “Mediciną”, 1979 m. redagavo Jono Puzino pomirtinę studiją “Prof. Petras Avižonis”, 1985 m. – Nijolės Sadūnaitės atsiminimus “KGB akiratyje”.
Kazys Pemkus nuo gimnazijos laikų mėgo literatūrą, pats yra parašęs kelias noveles, išspausdinęs keletą straipsnių Lietuvos ir išeivijos spaudoje. Šie pomėgiai galėjo būti viena iš sąlygų, padėjusių tapti žymiu biblofilu. Daug literatūros K. Pemkus sukaupė rinkdamas medžiagą Pasaulio lietuvių gydytojų sąjungos istorijai. Rinkdamas šią medžiagą K. Pemkus aplankė daugybę bibliotekų, susipažino su įvairiais lietuvių išeiviais. Dauguma jų jau buvo garbaus amžiaus, tad norėdami paremti šią svarbią knygų rinkimo misiją, perdavė K. Pemkui savo sukauptus archyvus. Taip pat daug knygų, kitų reikalingų leidinių, kopijų K. Pemkus gavo Pensilvanijos universitete.
Kaupdamas savo biblioteką, kolekcininkas ne kartą lankėsi ALK’os muziejuje Putname, Pasaulio lietuvių archyve Čikagoje, “Draugo” ir Marijono vienuolyno knygynuose, Kazimieriečių vienuolyne Čikagoje, S. Balzeko muziejuje ir kitur. Rinkdamas savo biblioteką jis taip pat aplankė plačiai pasklidusias lietuvių kolonijas. Keliauti po jas galėjo dėl savo gero uždarbio ir palaikomas šeimos.
Kolekcininkas bendradarbiavo su Vilniaus universiteto bei Lietuvos nacionaline M. Mažvydo bibliotekomis, Knygų rūmais, dalijosi leidiniais. Daug leidinių taip pat jį pasiekdavo iš įvairių asmenų, gyvenusių Lietuvoje.
K. Pemkus kaupė savo biblioteką, kad išsaugotų išeivijoje žūstančius leidinius. Negailėdamas laiko ir pinigų, vedamas užsispyrimo ir lydimas kolekcininko laimės, jis surinko unikalią lituanistikos kolekciją.
Dr. Kazio Pemkaus archyvo kelias į Klaipėdos universitetą prasidėjo 1994 m. Tais metais KU rektorius prof. S. Vaitekūnas lankėsi JAV, kur susipažino su kolekcininku ir jo archyvu. 1994 m. ir buvo nuspręsta padovanoti biblioteką šiam universitetui.
Lietuvių išeivijos kultūros veikėjo dr. Kazio Pemkaus fondą sudaro knygos, periodika, archyvas (dokumentai, laiškai, nuotraukos ir kt.), yra žemėlapių (306), plokštelių (139). Kolekcijoje vertingos XVI – XIX a. knygos, tarpukario ir sovietinėje Lietuvoje, išeivijoje leisti leidiniai. Didelę ir vertingą kolekcijos dalį sudaro periodika. Tai universalaus turinio ir įvairiakalbė kolekcija.
1996 m. sausį Klaipėdos universitetą pasiekusiame paskutiniame laiške K. Pemkus rašė: “Sveikatai sušlubavus, sunku tikėtis, kad netolimoje ateityje atvykčiau pasitarti parvežtų archyvų reikalu. Tvarkykitės pagal savo išgales”.
K. Pemkaus fondo pergabenimą ir bibliotekos įrengimą rėmė Lietuvių fondas (JAV). Archyvo pergabenimu rūpinosi Kazio Pemkaus gimnazijos ir vėlesnių laikų draugas dr. A. Razma, talkino savanoriai pagalbininkai. Pirmoji siunta pasiekė Klaipėdą 1995 m. liepą. Iš viso buvo gautos 787 dėžės. Dr. K. Pemkaus biblioteka – archyvas atidarytas 1997 m. liepos 14 d. KU bibliotekoje.
Dr. K. Pemkui nebeteko pamatyti, kaip jo kaupti turtai įsikūrė Klaipėdos universiteto bibliotekoje, nebeteko dalyvauti gražiame bibliotekos – archyvo atidaryme. Pakirstas sunkios ligos, jis mirė 1996 m. balandžio 15 d. Mums liko didžiulis jo lobynas, su meile rinkta informacija.
Lietuvių išeivijos veikėjas dr. Kazys Pemkus surinko didelę lituanistikos biblioteką (apie 2390 pavadinimų periodinių leidinių, apie 60000 knygų) ir archyvą (dokumentų, laiškų, ikonografijos, straipsnių iškarpų).
Šios bibliotekos 58 kolekcijų apyrašai prieinami duomenų bazėje "Lietuvių išeivijos fondai", kurią rengia Lietuvos vyriausiojo archyvaro tarnyba.
Dr. K. Pemkaus fonde sukaupti: